Mimari Katalog hazırlama

; Katalog, Yunanca κατάλογος, Latince catalogus sözcüğünden gelir. Belli bir sıraya göre hazırlanan listeye denir.
    Mimari Katalog hazırlama , bir firmanın verdiği hizmet ve ürünlerinin potansiyel müşterilerine tanıtımı açısından her zaman çok önemlidir. Firmaların ürün ve hizmetlerini müşterilerine sunmalarında ve reklamlarını yapmalarında en vazgeçilmez iletişim araçlarından biri katalog dur.

Mimari Katalog,

tanıtım materyali olmakla birlikte müşterilerinize yaptığınız iş, ürettiğiniz ürünler hakkında bilgi veren ve ürünlerin pazarlanmasında etkin rol oynayan basılı reklam ve tanıtım araçlarıdır.
    Etkili Bir Katalog Tasarımı İçin Araştırmanın Önemi

Etkili bir katalog tasarlamak için hangi alanda katalog hazırlanacak olursa olsun mutlaka iyi bir araştırma süreci gerekmektedir. Katalog hazırlanmasını isteyen müşterinin istekleri dinlenmeli, neyi vurgulamak istediği iyi bir şekilde anlaşılmalıdır. Firmanın adres bilgileri, telefon bilgileri var ise farklı iletişim bilgileri eksiksiz olarak alınmalıdır. Sonrasında katalog isteyen firmaya doğru sorular yöneltilerek katalog hazırlar iken gerekli olabilecek olan bütün bilgiler, veriler elde edilmelidir. Katalog tasarımı süresince doğru bir analiz gerçekleştirilmeli ve geniş kapsamlı bir araştırma yapılmalıdır. kataloğu kullanacak olan firma ile fikir alışverişi yapılmalı, en doğru katalog çalışması gerçekleştirilmeye başlanılmalıdır.

Etkili bir kataloğun çok iyi bir reklam aracı olduğu gerçeği unutmamalıdır. Bu nedenle katalog çalışmaları yapılırken gereken özen gösterilmelidir. İşinin ehli kişiler ile çalışılması da son derece önemlidir. Katalog işini teslim edeceğiniz grafik tasarımcısını da araştırmanız menfaatinize olacaktır.

Doğru bir grafik tasarımcısı seçiminden sonra doğru çalışmalar gerçekleştirilerek çok etkin olabilecek kataloglar tasarlanabilir, iş gücünüzü arttırabilirsiniz. Katalog baskı tasarımlarınız kadar onları bastıracağınız matbaa firması da oldukça önemlidir, kataloğun hem baskı hem de kağıt kalitesi iyi olmazsa yaptığınız reklam çalışması etkinliğini kaybedecektir.

    Katalogda Kağıt Seçiminin Önemi

Etkili bir katalog tasarımı sürecinde dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Bunlardan bir tanesi de kağıt seçimidir. Katalogda uygun kağıt seçimi yapılamaması halinde tasarlanan katalog hedeflenen tanıtımı gerçekleştiremez.  Kağıtların gramı gibi cinsi, dokusu, mürekkep duyarlılıkları da farklılık göstermektedir. Tüm bu özellikler kataloğun amacına doğru bir şekilde ulaşabilmesi için seçimlerinin doğru yapılması gerekir. Yapılacak olan kataloğun eğer katlama sayısı çok olacak ise gramajı düşük olmasına ve çok kalın olmayan bir kağıt seçimi yapılmalıdır. Aksi takdirde katlama yerlerinde kabarmalar olacağından dolayı özellikle kataloğun iç kısmına zarar verecektir. Bu da etkili bir katalog elde etmenize engel olur.

Mimari Katalog Hazırlama

Anahtar kelimeler : izmir mimarlık ofisleri , mimarlık siteleri , izmir mimarlık , narlıdere mimarlık ofisleri , mimari proje çizimi narlıdere, mimari proje ofisi narlıdere,  narlıdere mimarlık siteleri , narlıdere mimarlık, mimari proje , mimarlık şirketleri , mimarlık büroları , mimarlık firmaları , narlıdere mimarlık büroları, izmir mimarlık büroları , izmir mimarlık firmaları , mimari tasarım , proje mimarlık , mimari siteler , iç mimarlık büroları , ofis mimarlık , mimarlık ofisleri izmir , izmir mimarlık ofisi , mimari proje örnekleri , en iyi mimarlık ofisleri , mimarlık bürosu , mimarlık , mimarlık ofisleri listesi , izmirde mimarlık ofisleri , izmir mimarlik ofisleri , mimari proje ofisi , tasarım mimarlık , örnek mimari proje, izmir mimarlık merkezi , örnek mimari proje , mimari proje çizimi , ev mimarisi , villa mimari projeleri , mimari proje bedeli ,

Share Button