3D Mimari Modelleme Görselleştirme İzmir 

Basitçe derinliği olan anlamındadır. İngilizcesi “3 Dimension” yani “3 Boyutlu” demektir. 2D Grafiklerde X-Y eksenleri mevcutken 3D de ise X-Y-Z eksenleri vardır.
Gördüğümüz herhangi bir ürüne model diyebiliriz. O modellerden birisini sanal ortamda gerçekçi ölçülerinde ve derinliğe sahip bir şekilde oluşturmaya ise

3d modelleme 

deriz. Farklı bir deyiş ile 3 boyutlu modelleme İngilizceden dilimize aynı teklonojinin kullanımı ile girmiştir
Mimari yapıların görselleştirmesi ve katı modellemelerini 3D Mimari Modelleme sayesinde yapılır. Endüstriyel alanlarda da modellemeyi kullanılabilir. Özetle, üretimi yapılan her obje yada benzeri durumlarda 3d modelleme ile o ürünün yada mekanın modellemesi ve görselleştirmesi yapılabilir.

3D Mimari Modelleme  

‘nin günümüzde teknolojinin mümkün olduğu her alanda fazlasıyla kullanıldığını görmekteyiz. Bu durum elbette ki mimari Projeler bazında da etkisini göstermiştir. İnsanlar, mimari projelerde mümkün olduğunca gerçeğe yakın görseller görmek isterler.

Eğer Bir inşaat projesini inceliyorsanız 2 boyutlu veya sadece görsellerden oluşan ve olabildiğince teknik bilgiler içeren bir sunum sizi yeterince etkilemeyecektir. Ayrıca bu tür bir sunumla karşı karşıya kalmak kafanızdaki soru işaretlerini de cevaplaya yetmeyecektir. Çünkü proje tamamlandığında ne gibi bir görüntüye sahip olacağı veya ne tür özellikler sunacağı gibi konular yeterince anlaşılabilir  ve detaylı bir biçimde size aktarılamayacaktır. Geçmiş yıllarda inşaat projelerinde karşılaşılan en büyük sunum problemi de bu olmaktaydı. 2 boyutlu sunum teknolojilerinin yaygın olması nedeniyle daha çok teknik resim düzeyinde detay içeren sunumlar gerçekleştirilmekteydi. Bu durum pek çok sorunu da beraberinde getirmekteydi. Bu sorunların başında projenin yeterince anlaşılamaması, yeterli etkiyi uyandıramaması ve buna bağlı olarak da kabul edilebilirliklerinin düşük olması olarak sıralanabilir. Ancak günümüzde bu durum tersine dönmüştür. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yaygınlaşan 3D mimari modelleme yöntemleri sayesinde, bu alanda tecrübeli firmalardan destek alınarak inşaat projelerinin hayata geçirdiklerinde içereceği tüm detayların etkileyici bir biçimde 3 boyutlu ortama aktarılması sağlanabilmektedir. Bu sayede inşaat projeleri tamamlandığında dairelerinin ne tür detaylar içereceği ne boyutlarda olacağı gibi pek çok detay müşterilere başarıyla  sunulabilmektedir.

Bu durum 3D mimari modelleme yönteminin sunum yöntemleri arasında en popüler yöntem olmasına yol açmıştır. Aynı zamanda inşaat projelerinin onay alabilmesi için 3D mimari modelleme tekniklerinden yararlanılarak oluşturulmuş bir sunumunun bulunması da zorunlu hale getirilmiştir. Bu bağlamda 3 boyutlu modelleme yöntemi ile sanal ortama aktarılan proje sunumlarının zorunlu hale geldiği ve özellikle de inşaat firmaları açısından hayati önem taşıdığından bahsetmek mümkündür. Özellikle mimari ofisler tarafından tercih edilen 3D mimari modelleme yöntemleri, günümüzde teknolojinin hayatımızın her alanına girmesiyle birlikte pratiklik kazandırmasının bu alandaki yansımasıdır. Artık hem tasarımcılar hem de müşteriler projeler bittiğinde nasıl bir görüntü oluşturacağı gibi hususlar başta olmak üzere pek çok konuda detaylı bilgiye daha proje taslak aşamasındayken ulaşma imkânına sahip olabilmektedir.

3D Mimari Çizim yönteminin avantajı da burada ortaya çıkmaktadır. Projeler daha tasarlanırken dahi 3 boyutlu ortama aktarılabilmesine olanak sağlayan 3 boyutlu mimari modelleme yöntemleri sayesinde, projeler üzerinde çeşitli tasarımsal değişikliklerin yapılması da mümkün olmaktadır. Tasarımcı ekip açısından bakıldığında , 3D mimari modelleme yöntemi sayesinde, kritik alanlarda ne tür malzeme kullanılması gerektiği, hangi ölçülerin kullanılması gerektiği ve belirli ölçülerde değişiklik yapılması gerektiği gibi durumlarda bu tür opsiyonların ne tür sonuçlar ortaya çıkaracağı gibi konular hakkında pratik bir biçimde bilgi sahibi olunabilmektedir. Bu bağlamda 3 boyutlu mimari modelleme, sunumlarının tasarım aşamasına da avantaj kattığı söylenebilir. Ayrıca 3 boyutlu mimari modelleme yöntemleri sayesinde inşaat projeleri müşterilere çok daha detaylı ve etkileyici bir biçimde aktarılabilmektedir. Bu durumun en büyük sebebi üç boyutlu ortamda gerçekleştirilen sunumların projeler tamamlandığında ne gibi detaylara sahip olacağının en ince ayrıntılarıyla birlikte potansiyel alıcılara aktarılmasına imkan sağlıyor olmasıdır. Bu sayede projenin başlangıcı ile bitişi arasında geçen sürede herhangi bir sürpriz yaşanma ihtimali ortadan kalkmakta ve projenin yarattığı beklentiler ile sunulan sonuçlar arasında herhangi bir fark olma gibi bir ihtimal de ortadan kaldırılmaktadır.

3D Mimari Modelleme Görselleştirme İzmir

Anahtar kelimeler : izmir mimarlık ofisleri , mimarlık siteleri , izmir mimarlık , narlıdere mimarlık ofisleri , mimari proje çizimi narlıdere, mimari proje ofisi narlıdere,  narlıdere mimarlık siteleri , narlıdere mimarlık, mimari proje , mimarlık şirketleri , mimarlık büroları , mimarlık firmaları , narlıdere mimarlık büroları, izmir mimarlık büroları , izmir mimarlık firmaları , mimari tasarım , proje mimarlık , mimari siteler , iç mimarlık büroları , ofis mimarlık , mimarlık ofisleri izmir , izmir mimarlık ofisi , mimari proje örnekleri , en iyi mimarlık ofisleri , mimarlık bürosu , mimarlık , mimarlık ofisleri listesi , izmirde mimarlık ofisleri , izmir mimarlik ofisleri , mimari proje ofisi , tasarım mimarlık , örnek mimari proje, izmir mimarlık merkezi , örnek mimari proje , mimari proje çizimi , ev mimarisi , villa mimari projeleri , mimari proje bedeli ,

Share Button